Ana Sayfa » Tedavi Yöntemleri » Genital Estetik Amaçlı Ameliyatlar

Genital Estetik Amaçlı Ameliyatlar

Genital Estetik Amaçlı Ameliyatlar

İnsanlar dış görünüşlerinden hoşnut olduklarında daha mutlu ve rahat olurlar. Bu genital organlar için de geçerlidir. Birçok kadın dış  genital organlarının görünümünden memnun olmadıkları için cinsel ilişkilerinde kendilerini rahat hissetmez ve haz almazlar.Bazen doğumdan beri gelen yapısal farklılıklar bazen de doğumlar ve cerrahi müdahaleler sonrasında oluşan şekil ve fonksiyon bozuklukları kadınları rahatsız eder. Bu durumlarda yapılabilecek düzeltici cerrahi işlemlere genital estetik amaçlı ameliyatlar diyoruz. Bunlardan bazıları:

- Doğumdan kalan dikiş ve kötü iyileşme izlerinin alınması

- Perinoplasti

- Vajinoplasti: Genişlemiş vajinanın (hazne) daraltılması amacıyla yapılır. Vajinanın gerginliği (direnci) arttırılmış olur. Hem görünüm düzelir hem de cinsel haz arttırılır. Çoğu zaman duruma sarkmış idrar torbası (sistosel) ve kalın barsak (rektosel) da eşlik eder.

- Hymenoplasti : Yırtılmış kızlık zarının onarılmasıdır.

- Labioplasty : Labia minör (iç dudak) ve majör (dış dudak) küçültme ameliyatıdır. Bazen asimetrik veya aşırı geniş iç dudaklar bölgenin sürekli ıslak kalmasına neden olarak koku ve enfeksiyonlara yol açar. Cinsel ilişki sırasında veya ped kullanılan adet günlerinde travmatize olur ve ağrı yapar. Bu durumda yaklaşık 30dakikalık bir ameliyatla küçültme sorunu kalıcı olarak çözer.

- Klitoral başlık (clitoral hood) küçültme: Deri katlantısı içinde gömülü olan klitorisi açığa çıkararak cinsel uyarılmayı kolaylaştırır ve vulvanın  görünümünü iyileştirir.

İhtiyaca göre daha nadir yapılan işlemler de vardır.

Bu işlemler genelde kısa süreli (30-60 dakika) ameliyatlar olup bölgesel (belden aşağısının uyuşturulması) veya genel anestezi altında günübirlik yatışla uygulanır. Çok tehlikeli ameliyatlar değillerdir. Ancak her estetik operasyonda olduğu gibi hasta ve doktorun karşılıklı güven ve saygıya dayalı samimi bir iletişimi olmalı, hastanın istekleri ve ihtiyaçları ile yapılacak ameliyatın sonuçları iyi anlaşılmalıdır. . Bu da hastanın ameliyattan ne beklediği ile ameliyatla elde edeceği sonucun yüksek oranda eşleşmesine olanak sağlar. Böylelikle gereksiz veya amaca hizmet etmeyecek girişimlerden kaçınılacağı gibi en uygun müdahalenin  seçilebilmesi mümkün olacaktır.